Hollywood Efsaneleri Bölüm 1

Hollywood Efsaneleri – Bölüm 1

Kategoriler: Şehir Efsaneleri, Ünlü Efsaneler Yazan: efsaneciYorum yaz

Hollywood Efsaneleri de nedir?

Dünya’nın farklı noktalarında yaşandığı düşünülen birçok efsane olduğu kadar, Amerika’nın sinema endüstrisinin kalbi Hollywood’da da birçok efsane geçiyor. Hollywood Efsaneleri olarak geçen bu hikayelerin bazılarının gerçekçiliği ortaya çıkmış olsa da bir bölümü hala sırrını korumaya devam ediyor… İşte bunlardan biri olan “Casablanca ve Ronald Reagan”  ile başlıyoruz…

Casablanca ve Ronald Reagan

Efsanemiz başrolünü Humphrey Bogart’ın oynadığı sinema tarihinin en unutulmaz filmlerinden biri olan “Casablanca” filmi ile ilgili. Filmde Bogart’ın oynadığı “Rick Blaine” karakteri ile ilgili rolün önce Ronald Reagan’a teklif edildiği söyleniyor. Fakat Reagan’ın bu rolü filmin çekimlerine kısa bir süre kala Bogart’a kaptırdığı anlatılıyor. Eğer bu hikâye doğru olsaydı belki de Reagan, ABD’nin 40. Başkanı olamayacaktı (1981-1989) ve “Soğuk Savaş”ın (1947-1991) son dönemlerinde ABD başkanı farklı biri olacaktı. Çünkü Reagan’ın sinema sektöründe yaşadığı başarısızlıklar nedeniyle, politikaya geçiş yaptığı söyleniyor.

Internet efsanesi mi?

Bu hikâye, “Ya gerçekten olsaydı?” senaryolarına uygun olarak ortaya atılan ve internette en çok yayılan Hollywood Efsaneleri’nden biri. Çünkü efsane Humphrey Bogart’ın sinema tarihinde zirveye çıkmasını sağlayan filmle ilgili ve aynı zamanda içerisinde ABD’nin 40. başkanı olan Ronald Reagan’ı bulundurması… Haliyle bu iki önemli film ve kişi bir araya gelince de ortaya dinlemesi keyifli Hollywood Efsaneleri’nden biri ortaya çıkıyor.

Hikayenin ortaya çıkışı sonrasında konu ile ilgili yapılan açıklamalar ise hikayenin tam tersini gösteriyor. Filmin başrol karakteri olarak  “Rick Blaine” karakteri için tek ciddi olarak düşünülen aktörün Humphrey Bogart olduğu ifade ediliyor. Ronald Reagan’ın ise Casablanca filminde hiçbir rol için düşünülmediği söyleniyor.

Efsanenin ortaya çıkışı ise 5 Ocak 1942 yılında yayınlanan “Hollywood Reporter” dergisine ait olduğu düşünülüyor. Dergide Ann Sheridan, Ronald Reagan ve Dennis Morgan’ın “B Film” tipinde çekilecek olan Casablanca filminde oynayacakları yazılmış. Fakat firma yetkilileri ilerleyen zamanda Reagan’ın hiçbir zaman bu role uygun görülmediğini söylemiş. Hatta bu haber dergide yayınlandığında daha Casablanca’nın senaryosunun bile yazılmadığı belirtilmiş…

Büyük ihtimalle bu efsane dergide yayınlanmış olan haberin sonrasında ortaya çıkıyor. Çünkü bu haber dışında hiçbir zaman yazılı basında bu konuyla ilgili benzer bir haber yapılmamış. (Bu efsane tekrar ortaya çıkıncaya dek 🙂 )

Film ile ilgili bir diğer detay ise filmin orijinal adının “Everybody comes to Rick’s” olarak düşünülmesiymiş. Fakat 1938 yılında çekilen “Algiers” filminin başarısının sonrasında filmin adının “Casablanca” olarak değiştirilmesi uygun görülmüş.

Hollywood Efsaneleri’nin ilk bölümünün burada sonuna geliyoruz. Sizi Casablanca filminin fragmanı ile başbaşa bırakıyorum. Belki sonrasında filmi arşivinizden çıkarıp seyreder, nostalji yaparsınız diye…

Hollywood Efsaneleri – Bölüm 2’de görüşmek üzere…

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=BkL9l7qovsE