Black Knight

“Black Knight” uydusu gerçek mi?

Kategoriler: Gizemli Olaylar, Ufolar Yazan: efsaneciYorum yaz

Black Knight Satellite nedir?

Black Knight Satellite (Kara Şövalye Uydusu), komplo teorisyenleri ve UFO araştırmacıları tarafından uzun yıllardır konu edilen ve araştırılan, ortalama 13.000 senedir Dünya çevresinde döndüğü düşünülen bir uydudur.

Bu hikâye nereden ortaya çıktı?

Hikâyenin başlangıcı 1899 yılına dayanıyor. Nikola Tesla 1899 yılının Mart ayında kendi laboratuvarından uzaya ses dalgaları gönderir ve uzaydaki kozmik ses dalgalarının kaydını yapar. Katıldığı bir konferansta da, tekrar eden bir radyo sinyali aldığını ve bu sinyalin uzaydan geldiğine inandığını söyler ve elde ettiği sonuçları burada açıklar. Fakat o dönemde kozmik radyo dalgalarıyla ilgili çalışmaların bilim camiasında yeri olmadığından bu çalışma destek göremez…

Bu olayın sonrasında 1920 yıllarda amatör telsizciler benzer sinyaller duyduklarını açıklamaya başlarlar. Benzer sinyaller Norveç’te 1928 yılında da alınmaya başlar…

1954 yılına gelindiğinde ise, ABD’de yayınlanan “St. Louis Post Dispatch” ve “San Francisco Examiner” gazeteleri, ABD Hava Kuvvetlerine ait bir haberi yayınlar. Habere göre Dünya yörüngesinde dönen 2 adet uydu vardır. Fakat işin ilginç tarafı, Dünya çevresinde dönen iki uydu olmasına rağmen, hiçbir ülkenin daha bunları fırlatmaya ait bir kabiliyeti bulunmamaktadır ve kime ait olduğuna dair kimsenin fikri yoktur.

Birkaç sene sonra 60’lı yıllara gelindiğinde ise, ABD ve Sovyetler Birliği’nin yörüngede uyduları olmaya başlar. Fakat 11 Şubat 1960’da gazeteler yörüngede başka bir uydunun daha dolandığına dair haberler yapmaya başlar. Bahsedilen araç ne ABD ne de Sovyetler Birliği’ne ait değildir.

ABD Donanması bu aracı radar yardımı ile tespit eder. Koyu renkli dönen bir cisim olduğu belirtilir. Gazeteler bu cismin kutupsal yörüngeye göre 90 derecelik bir açıyla değil, Ekvator’a göre 79 derecelik bir açıyla yörüngede döndüğünün tespit edildiğini yazar ve Black Knight uydusuna ait hikaye işin içinden çıkılmaz hale gelir.

13.000 sene durumu nasıl ortaya çıktı?

1973 senesinde İskoçyalı araştırmacı ve yazar Duncan Lunan, durumun ne olduğunu öğrenmek için araştırmalar yapmaya başlar. Verileri inceleyen Lunan, bu verilerin Boötes takımyıldızındaki ikiz yıldızlara ait bir yıldız haritası olduğunu söyler. Fakat ilerleyen dönemde kendisi de bu sonuca varırken kullandığı metodun bilimsel olmadığını anlar ve bu sözünü geri alır ve UFO’lara inanmadığını ısrarla belirtir.

Bu nedenle günümüzde “Black Knight” konusunun Epsilon Boötis ile bağlantısı olduğuna veya 13.000 senelik bir uydunun yörüngede dolaştığına dair mantıklı bir kanıt veya açıklama bulunmamaktadır.

Çekilen gerçek fotoğraflar

Değişik yıllar içerisinde “Black Knight” ile ilgili değişik teoriler ve bulgular ortaya atılmış olmasına rağmen en net veriler 1998 yılındaki Endeavor STS-88 uçuşu sırasında ortaya çıkar. Endeavor’da bulunan astronotlar, görünümü tuhaf bir cismin fotoğraflarını çekerler ve ardından NASA bu fotoğrafları internet sitesinde paylaşır. Bir süre sonra bu fotoğraflar yayından kaldırılır. Fakat kısa bir süre sonra farklı siteler üzerinden fotoğraflar tekrar yayınlanmaya başlar. Bu olayların üzerine NASA, fotoğrafta yer alan cismin bir enkaz parçasına veya uzay çöplüğüne ait olduğunu açıklar.

Konuya ait başka bir açıklamada ise, Kutupsal yörüngede ilerleyen bir cismin hızının çok yüksek olacağı için bu netlikte fotoğraflar çekilmesinin gerçekten çok zor olduğu söylenir. Astronotların gemi dışındaki çalışmaları sırasında termal bir battaniye kaybettiği, bir tarafı gümüş renkli diğer tarafı da siyah renkli olan bu battaniyenin sürüklenme sırasında şeklinin değiştiği için garip bir görüntüye büründüğü açıklaması yapılır. Bu nedenle resimlerde görünen cismin çalışmalar sırasında kaybolan bir termal battaniye olduğu da söylenir.

Peki yıllar boyu öne sürülen kanıtlar palavra mı?

Kanıtlarla ilgil yorumlarımıza Nikola Tesla ile başlarsak, Tesla’nın 1899’da keşfettiği sinyallerin pulsarlar olduğu düşünülüyor. Fakat o yıllarda bu kavram ile ilgili özel bir çalışma bulunmadığından Tesla’nın sinyali farklı nitelediği düşünülüyor.

1954 yılındaki gazete haberlerinin ise UFO takıntısı olan ve benzer konuyla ilgili kitap satmaya çalışan birinin haberi olduğu söyleniyor.

Norveç’teki bilimadamlarının aldıkları uzun zaman gecikmeli radyo yankıları ile ilgili hala netleşebilmiş bir durum yok. Bilimsel olarak farklı açıklamalar getirilmeye çalışılsa da gizemini hala koruyor…

 Internette yer alan videolar

Youtube üzerinde konuyla ilgili çok sayıda video ve belgesel tarzı yapımlar bulunmakta. Sizin için aralarından iyi olanları seçmeye çalıştım.

Bu videoda Black Knight’ın çekilen 9 adet fotoğrafını görebilirsiniz.

Kaynak: http://www.youtube.com/watch?v=46f4SH94uW4

Bu linkte ise 2015 yılında hazırlanmış ortalama 35 dk. süren ingilizce belgesel tarzı bir yapım bulunuyor. Biraz uzun olsa da seyretmenizi tavsiye ederim.

Kaynak: http://www.youtube.com/watch?v=llX0M5KXNDE

Gerçek mi değil mi?

Sonuç olarak NASA ve diğer bilimsel kuruluşlar böyle bir uydunun varlığı reddederken, komplo teorisyenleri ve UFO araştırmacıları kanıtların farklı yorumlandığını veya saptırıldığını düşünüyor.  Yıllar içerisinde ortaya atılan bulgular ve olaylar birbiri ile bağlantılı görünüyor olsa da, ortaya net bir sonuç çıkmadığı için “Black Knight uydusu” efsanesi daha çok uzun süre gizemi korumaya devam edecek gibi duruyor…